קצת על המחברת מלכה סגל

מלכה סגלהמפגש הראשון שלי עם המחשב היה בשלהי שנות ה-70 של המאה הקודמת, עם כניסתו למערכת החינוך. עסקתי בהוראה, ובבית ספרי ריכזתי את נושא המחשבים. בראשית המסע המחשבים רוכזו בחדר אחד, והכתות נכנסו לסירוגין לצורך תרגול ואבחון. גיליתי אפשרויות אבחון מדויקות, ובניתי תוכניות לשיפור וייעול. הילדים השתלבו כהרף עין, ולא פעם שלטו בכלי טוב יותר מצוות ההוראה.
עבורי המחשב היה אהבה ממבט ראשון. השתלמתי בכל נושא המשלב מחשב בהוראה. עסקתי בפיתוח תוכניות לימוד משלבות מחשב, בהערכה ומדידה בעזרתו ועוד.
בלמודי התואר הראשון התרכזתי בהוראה המתמטיקה.
בלימודי התואר השני התמקדתי במנהל החינוך, וכתבתי תזה בנושא "שילוב המחשב בהוראה".
במוסדות החינוך אותם ניהלתי שמתי דגש חזק על שילוב טכנולוגיות ממחושבות.
הפער בין הדור הצעיר לעולם המבוגרים בנושא המחשב העמיק את הרצון שלי לצמצם את הפער. התחלתי להפגיש מבוגרים עם העולם העכשווי. בעשור האחרון אני מלמדת מבוגרים הכרת המחשב ויישומיו.
תלמידי חווים לראשונה, את המפגש עם המחשב. הם באים לשיעור עם רגשות מעורבים. חלקם עם פחדים וחששות, שמא לא יצליחו ואולי אף "יקלקלו" את המחשב, אחרים באים עם תסכולים בשל תחושת אי שייכות לעולם המתקדם. בתום תהליך הלמידה הם מיודדים עם המערכת, והופכים למשתמשים פעילים.
אני חווה חוויות נפלאות של גילוי וסיפוק. תלמידה מבוגרת מאד – בת 94 לומדת מחשבים כדי לכתוב ספר ילדים, המתרוצץ במוחה שנים רבות. כעת היא כותבת ושולחת לי במייל פרקים לדוגמא. אני מרגישה גאווה רבה.
תלמיד אחר בן 83 מספר שמאז שהתוודה לעולם המחשבים "המניות" של עלו בקרב משפחתו. בארוחות ימי שישי הוא שותף פעיל בשיחה עם הדור הצעיר.
"מחשב לכל גיל" נולד על מנת לתת ספר המתאים לתלמידיי. הם מתפקדים מצוין בשעת השיעור, אך בבית לא זוכרים מה היו הצעדים שנעשו קודם. הפרוט בספר מסייע להם בתהליך הלמידה.
"מחשב לכל גיל – הצלחה בכל גיל"