למה מחשבים

"מחשב לכל גיל – Microsoft Office 2010" הוא ספרי השני בסדרה. הספר המיועד למשתמשים בעלי מערכת הפעלה Windows 7 ו- Microsoft Office 2010. בעקבות הצלחת הספר הראשון, המשוב החיובי מהמשתמשים, והביקורות המעודדות כתבתי ספר מפורט יותר, עדכני יותר ומכיל מגוון עשיר יותר של תוכנות, במטרה לענות על צרכי המשתמשים.

כתיבת "מחשב לכל גיל" נולדה מתוך צורך אמיתי. בעשור האחרון אני מלמדת מבוגרים הכרת המחשב. למרבית תלמידי זהו המפגש הראשון עם המחשב. הם באים אל המפגש ברגשות מעורבים. חלקם באים עם פחדים וחששות, שמא לא יצליחו במשימה ואולי אף "יקלקלו" את המחשב, אחרים באים מתוסכלים בשל תחושה קשה של אי שייכות לעולם המתקדם, וזאת למרות היותם בעלי השכלה, סקרנות ועניין.

היעד שהצבתי לעצמי היה לקרב אותם למציאות החדשה. פיתחתי תוכניות לימודים המתאימות לאוכלוסיות שונות, ומדברות בשפת הלומדים. התוכניות נשענות על עולמות תוכן המוכרים ללומדים. היעד העיקרי היה להפיג חרדות, ולהפוך את המחשב לכלי שימושי לשאיבת מידע, לא מאיים מחד ומאתגר מאידך.
הספרות הקיימת עונה רק באופן חלקי על הדרישות. השפה ועולם המונחים לא מוכרים למשתמש המתחיל. נקודת המוצא

המפגש הראשון שלי עם עולם המחשבים היה לפני יותר מעשרים שנה, עת לימדתי במערכת החינוך, והגיעו המחשבים הראשונים לחדר המחשב. עברתי הדרכה והייתי אחראית על החדר, על תפקוד התלמידים, הוצאת פלטים ועוד. לא היה אינטרנט, היו רק מחשבים עם תוכנה סגורה ("לומדה") שעשתה מספר פונקציות. זה נראה גאוני.
אהבתי את המחשב. האמנתי שיש בו יכולות שישנו את פני העולם.
מאז הכול היסטוריה. קשה להאמין איזו מהפכה התחוללה בעולם מאז כניסת המחשב לחיינו.

היום אנו מוקפים באביזרים שונים אשר מטרתם להפוך את המציאות לקלה, זמינה, נוחה ויעילה יותר. המחשב הוא אחד הכלים הבאים לשנות את חיינו. במאה העשרים ואחת כל אדם חייב להתאים את עצמו למציאות החדשה, גם אם הוא יליד המאה הקודמת – הוא משתמש בטלפון, המיקרוגל, במכונית ועוד..
הילדים של היום נולדו לתקופה בה מחשב הוא אמצעי חיוני ומובן מאליו. דור ההורים עוסק במחשב בעבודתו וניתקל בו בכל מקום – בקניות, בתחנות דלק ועוד.
נותר הדור הבוגר אשר לא ידע את עידן מחשב. הוא עדיין זוכר את מכונת הכתיבה המכאנית, ואחריה החשמלית. המחשב נראה לו כמו קופסה מסתורית, מסובכת ומרתיעה.
במפגשים שלי עם קהל מבוגר אני מגלה שיש רבים שנמנעים מלהתקרב למחשב. הסיבה העיקרית לכך היא חרדה, חשש לאי הצלחה, מה אעשה אם אתקע? האם אני מקלקל את המחשב?..
אין כל סיבה שהדור הזה יישאר מאחור.

אחרי שנים של הוראה אני יכולה להגיד בוודאות שהייתי עדה לשינוי של ממש באיכות חייהם של התלמידים שלי. הגילויים החדשים והכלים שרכשו אפשרו להם להמשיך להשתתף בעולם החדש, לתקשר בצורה חדשה עם ילדיהם ונכדיהם, ולהעשיר את עולמם הפנימי.
לאחר שהתוודעו לעולם האינטרנט, רבים מהם חושבים מחשבות כמו – איך יכולנו לתפקד לפני ההיכרות עם עולם זה?
את שיטת הלימוד שלי קיבצתי לספר הדרכה. אני מלמדת באמצעותו בקורסים שלי, והוא נוסה, נבחן ושופר במאות מפגשים עם הקהל המבוגר.

ניתן להתרשם מפרק הדוגמה
הצבתי לי מטרה לקרב את כולם לעולם העדכני, ולהפוך אותם לחלק מקהילת משתמשי המחשב בעולם. ההצלחה גרמה לי סיפוק הוא אדיר. רובם מגלים במחשב "חבר חדש", נפתח בפניהם חלון הזדמנויות חדש המציע מידע עצום הזמין בכל עת.

את הספר ניתן להזמין כאן